Browar De Facto, browar rzemieślniczy

O nas

Jak powstaje browar rzemieślniczy ?

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.” – jak powiedział Konfucjusz. Ta myśl stała się moim mottem przewodnim i w grudniu 2015 roku po 10 latach pracy w korporacji, postanowiłem spełniać swoje marzenia o zawodowej niezależności, o tym aby warzenie piwa, które jest moją pasją, stało się pomysłem na życie.

Wszystko zaczęło się niepozornie zimą 2013 roku…zamiłowanie do modelarstwa, rękodzieła, historii typu „zrób to sam” skierowały moją uwagę na portal o piwowarstwie domowym. Pierwsze warki z tak zwanego „brew-kitu” ujrzały światło dzienne. Pojawił się apetyt na więcej. Zacząłem kompletować niezbędny sprzęt do warzenia piwa, układać pierwsze samodzielne receptury. Piwa domowe uwarzone według moich receptur otrzymały uznanie nie tylko w rodzinnym gronie, ale również w środowisku piwowarów domowych, czego dowodem jest zdobycie wysokich not podczas konkursów piw domowych w całej Polsce. Apetyt na to, aby udoskonalać receptury i sięgać po coraz odważniejsze style piwa w dalszym ciągu rósł. Zgromadziłem i zgłębiłem całą dostępną polskojęzyczną literaturę na temat piwa, uczestniczyłem w kursach sensorycznych. W ciągu 3 lat uwarzyłem ponad 60 różnych stylów piwa od popularnego pilsnera po wędzony stout.

Jak powstaje piwo rzemieślnicze ?

Po 3 latach warzenia w domu, przystosowywania domowych sprzętów do wymogów piw dolnej i górnej fermentacji, zrodził się pomysł, aby zacząć warzyć piwo na większą skalę w browarze rzemieślniczym. Poszukiwanie budynku, spełniającego wymogi niezbędne do uruchomienia produkcji, zajęło kilka miesięcy. W końcu w grudniu 2015 znaleźliśmy idealne miejsce w miejscowości Zgoda, 20 kilometrów od Torunia. Machina formalności ruszyła: przystosowywanie budynku do wymogów branżowych, formalności, pozwolenia. Adaptacja budynku do produkcji spożywczej, remont, cześć instalacji browarniczej to dzieło samego piwowara. Nazwa browaru rzemieślniczego ujrzała światło dzienne: po prostu Browar De Facto, bo warzymy piwo z pasją, z najlepszych surowców i bez kompromisów. Wrażenia zamknięte w butelce, zrodzone w wyobraźni piwowara, dla koneserów odważnych smaków, dla tych, którzy od piwa oczekują czegoś więcej…