Browar De Facto, browar rzemieślniczy

Nie tylko o piwie

Szkło do piwa

Aby w pełni docenić walory wizualne, aromatyczne i smakowe piwa rzemieślniczego, powinno się je degustować w odpowiednim szkle. Potocznie przyjęło się nazywać wszystko, w czym pijemy piwo kuflem, jednak kuflem możemy nazwać tylko szklankę, która posiada ucho do trzymania.

KUFEL

Kufel to naczynie z uchem, niezależnie od kształtu wielkości czy materiału z jakiego jest wykonane. Kufle najczęściej stosujemy do piw dolnej fermentacji, które nie posiadają dużej ilości walorów aromatycznych i smakowych. Kształt kufla pomaga w konsumpcji, łatwo z nim biesiadować trzymając go pewnie za ucho.

SZKLANKA

Szklanek do piwa mamy kilkanaście rodzajów,  prezentujemy wam dwie. Pierwsza to tak zwana szklanka do piw rzemieślniczych.  Jej przewężenie ku wylotowi znakomicie podkreśla aromaty chmielu w piwach typu India Pale Ale, natomiast zwężenie na dole poprawia jej trzymanie w dłoni.

Druga szklanka pochodzi z rodziny szklanek pintowych,  której nazwa zaczerpnięta została od miary używanej w USA i Wielkiej Brytanii. Jest to znakomita szklanka do piw sesyjnych, jej kształt pozwala dodatkowo utrzymać pianę na piwie.

 

SNIFTER

Ten rodzaj szkła polecany jest głównie do piw mocnych, jednak jego przeznaczenie nie ogranicza się tylko do piwa. Jest to  szkło odpowiednie do alkoholi mocnych, takich jak brandy koniak czy whisky. Snifter charakteryzuje się szeroką czaszą, która zwęża się przy wylocie, kumulując tam wszelkie aromaty, więc w zasadzie każde piwo będzie dobrze oddawało swoje walory w tym szkle. Chwytając całą dłonią od dołu za czaszę, podgrzewać będziemy piwo, powodując intensywniejsze uwalnianie aromatów.

 

TULIP

Prezentowany poniżej kieliszek Teku wywodzi się ze szkła typu tulip. Jak nazwa wskazuje, szkło jest w kształcie kwiatu tulipana. Jej cechą rozpoznawczą jest duża czasza zwężająca się ku górze i zakończona rozszerzeniem. Szkło jest często używane do oceny sensorycznej piw nowofalowych.